Cestování jako životní investice, ne Chorvatsko se nepočítá

Čeho se bojím před odletem na Bali
22.1.2017
První dny na Bali
3.2.2017
 
A si těžko budete jednou ve stáří vzpomínat na to, jak jste byli pracovití a co všechno jste v daný den stihli v práci udělat. Vzpomínat budete rádi, ale na momenty, co jste skutečně zažili - nezáležtí na tom, zda jste šli do nějakého cestovatelského risku, a nebo jednoduše dobrodružství (jaký je rozdíl mezi cestovatelským riskem a dobrodružstvím?) To je to oč tu běží.
 
Často se setkávám při vyprávění nějakého příběhu z cest s reakcí okolí - zda jsem se nebál, když jsem si koupil jenom tak letenku a letěl přes půl světa sám, abych se s někým setkal v Asii a zažil nejlepší cestovatelské týdny svého života? Odpověď? Ne, skutečně nebál a čeho taky? Ano, měl jsem pouze letenku a po příletu do dané země jsem neměl ani ubytování. Samotná představa vzbudí u většiny lidí reakci vyvalených očí plného strachu. Pak se objevují názory, já přece chci už doma vědět, kde budu bydlet a nejlépe mít vyfocenou postel, na které budu spát. Tomu říkáte dobrodružství? V dnešní době skutečně není problém sehnat si bydlení (každý podle svého nejlepšího uvážení) a je přeci úplně jedno, zda si to dané bydlení najdete ve svém chytrém telefonu. Pokud tedy nepočítáme nejlépe osobní kontakt, kdy můžete vyjednat levnější ceny, než nabízené na Booking.com, nebo druhá varianta je Airbnb, kde získáte 600,- Kč creditu na Vaše ubytování, pokud využijete náš odkaz.

Proč se bojí většina lidí cestovat za získáváním nových příběhů, objevování nových lidí a zajímavých míst? Nemělo by být právě tyto důvody k tomu, proč cestujeme? Abychom poznali nové kultury, životní styly a třeba si potom po některých zážitcích i více vážili toho našeho sladkého domova?
 
Pokud je vaše vysněná dovolená ležet několik týdnů v uzavřeném resortu, kde ve své podstatě nesmíte vyjít ven, protože je to na ulici příliš nebezpečné a budete se raději celý den all-inclusive přecpávat. Tak určitě nepatří tento styl cestování do vašeho života. Možná by pak ale bylo na místě zamyslet se nad významem slova cestování - není to totiž pouze o změně polohy, otagování se v jiné zemi, ale právě poznávání místních lidí, kultury poměrů ... a s těmi se v plném rozsahu v hotelovém komplexu nesetkáte.

Pak jsou lidé co v létě jedou do stejného, nebo o něco málo většího tepla, aby si užili sluníčka, které je ovšem i v ČR (a ony vysoké teploty již taky :) Nespočítají si už, že jejich 2 cesty spolu s ubytování v Chorvatska na pár dní je už vyjdou skoro na stejné peníze stejně jako letenky v zimě do prosluněné destinace na 14 dní, kde se skutečně ohřejete a navíc zažijete mnoho nového a odlišného, než právě v Evropě (pokud nepočítáme zcela odlišná jídla, bílé pláže a exotiku, místo chorvatských kamínků). Samozřejmě, dovolená s celou rodinou je trošku o něčem jiném, takže zde už jsou jiné priority.