Co vědět před odletem na Bali?

Jak podnikat na Bali?
18.1.2017

Informace o Bali

Bali je jeden z největších a také turisty nejvíce navštěvovaných ostrovů v Indonésii. Celoročně sem přijíždějí turisté za krásnou přírodou, exotickými plážemi a zajímavou hinduistickou kulturou. Nejvyšší sopkou a zároveň vrcholem Bali je Agung (3 031 m) a pro místní hinduistické obyvatelstvo je nejposvátnější. Díky sopce jsou pláže na severu ostrava pokryté černým pískem, ale na jihu je píše bílý. Základním faktorem pro balijskou kuchyni je rýže, nudle a zelenina, to je také nejčasjtěší jídlo na Bali. Často se do jídel přidává kokosové mléko a skvělé jsou také čerstvé džusy nebo smoothie z čerstvého ovoce.

Základní informace o Bali

 • Stát: Indonésie
 • Hlavní město: Denpasar
 • Rozloha: 5 780 km2
 • Počet obyvatel: 4,225 milionů
 • Jazyk: indonéština (oficiální jazyk), balinézština
 • Náboženství: hinduisté 93 %, muslimové 6 %, křesťané 1,4 %, budhisté 0,6 %
 • Čas: SEČ +7 (zimní čas), +6 (letní čas)
 • Telefonní předvolba: +62
 • Měna: rupie (IDR)
 

Víza


Turisté (občané ČR a SK) nepotřebují do 30ti dnů pobytu vízum.
Turisté s pobytem do 60ti dnů už musejí žádat vízum.
Pokud chcete být na Bal déle (do 60ti dnů) jako turisté, tak si musíte zažádat o turistické vízum na ambasádě v Praze. Vyřízení tohoto víza trvá 3-5 pracovních dní a žadatel se musí dostavit na ambasádu osobně.

Co budete potřebovat na ambasádu k žádosti o vízum do 60ti dnů?

 • vyplněnou žádost s nalepenou pasovou barevnou fotografií
 • pas s platností minimálně na dalších 6 měsíc od vstupu do země
 • rezervaci letenek vč. zpáteční (pokud nemáte koupenou letenku, tak stačí nezávazná rezervace přes Student Agency)
 • itinerář s plánem vašeho pobytu v angličtině
 • výpis z BÚ nebo screenshot z internetového bankovnictví, na kterém máte peníze minimálně ve výši 2.500 USD
 • zaplatit 50$ v hotovosti při vyzvednutí víza
V případě, že máte vízum jenom na 30 dnů „on arrival“, tak si můžete prodloužit vízum přímo na místě přes agenta (1.200,- Kč), nebo osobně na úřadu (500,- Kč). Pro osobní vyřízení prodloužení víza budete potřebovat kopii pasu, víza a letenky z Indonésie (opět stačí nezávazná vytištěná rezervace ze Student Agency). Ovšem prodloužení Vás bude nutit být týden blízko imigračního úřadu. Prodloužení víza lze pouze jednou a to o 30 dnů (celkem tedy 60 dnů). Následně musíte opustit zemi, nebo využít opět agenta, který dokáže zařídit fiktivní výjezd ze země, ale to zaplatíte dalších (2.200,- Kč). Výhody využití agenta je v podobě nečekání žádných front, kdy v pohodě všechny čekající ve frontě na úřadech předejde, vše zařídí a odveze Vás autem nebo na motorce.
 

Letenky

Letenky se pohybují cenově do 16.000,- Kč (tam i zpět), někdy můžete vychytat i lepší akci, ale pečlivě předem zvažte, zda se Vám vyplatí trávit např. 50 nebo 60 hodin s mnoha přestupy. Příjemnější variantou letět např. s Emirates Praha - Dubaj - Denpasar (Bali) nebo Qatar Airways Praha - Qatar - Denpasar (Bali) s délkou 16 hodin, kde je čekání na přestup pouhé 2 hodiny. Tyto konkrétní letenky se dají pořídit od 19.000,- Kč. Leteckých společností létající na Bali je samozřejmě spousta, ale při výběru vždy dobře uvažujte o přestupech, stráveném celkovém času cestě a v neposlední řadě samozřejmě také ceně. Pozor si dejte i na zavazadla hmotnost zavazadel, některé společnosti totiž nabízejí kromě příručního zavazadla i druhé až 30kg, místo 22kg.
 

Bydlení

Bydlení je jednou z nejhlavnějších věcí celého pobytu, každý se chce přeci dobře vyspat v čistém prostředí, aby měl plno sil na prožití krásného dne. Pokud chcete začít největší hardcore, tak můžete využít sdílených místností (odděleně muži a ženy), kde Vás spí současně každou noc několik lidí v jedné mistnosti. Cena se pohybují od 2.000,- Kč/měsíčně.

Doporučujeme raději si sehnat bydlení na první 2-3 dny přes Airbnb nebo Booking a projeďte se na motorce po okolí a komunikujte s lidmi, je to nejsnadnější a zároveň nejlevnější ubytování přes osobní kontakt. Všichni buď nabízejí a nebo minimálně znají několik lidí, kteří pronajímají pokoj nebo rovnou celé vily a můžete tím získat slevu v přepočtu několik stovek korun. Skvělé je se ptát např. v obchodech, restauracích nebo prostě rovnou na ulici.

Pokud není u Vás komunikace s někým cizím nebo máte z něčeho strach, tak můžete využít již zmíněných Airbnb nebo Booking, kde naleznete ubytování v podobě pokoje s kouplenou a dostupností pár metrů chůze od pláže za 3,2 až 4,5 milionů IDR (6.000 až 8.500,- Kč/měsíčně). Ceny za bydlení se značně liší podle blízkosti vnitrozemí (několika minut na motorce k moři), nebo v blízkosti u moře. To stejné platí i o vesnici, kde bude bydlení lacinější. Samozřejmostí na vliv ceny je vybavení, klimatizace, Wi-Fi, bazén, pokojová služba a mnoho dalších aspektů.