Jak podnikat na Bali?

Co vědět před odletem na Bali?
16.1.2017
Klakson troubí a Bali jede!
20.1.2017

Začít nový život, vyskočit z evropského stereotypu plného stresu nebo jednoduše zkusit něco jiného?První odstavce inspirují a další přesvědčí.

Důvod, proč chcete vyzkoušet žít, pracovat a podnikat na Bali můžete mít jiný, co se však neliší jsou možnosti pro cizince. Důležitou věcí je uvědomit si, že pokud chcete vydělávat velké peníze, tak se kvůli tomu necestuje do rozvojových zemí, ale naopak do tzv. vyspělých zemí, jako je např. Austrálie.

Jednou z nejlepších věcí je podnikat přes internet např. do Evropy, nebo USA a je jedno, zda budete někomu dálkově dělat účetnictví, vytvářet webové prezentace, grafiku, mít internetový magazín, nebo marketing pro firmy.
Můžete pořádat tématické zájezdy s nějakým cílem - nejčastěji aktuálně v podobě jógy (očisty, duševního zdraví a relaxace) několikrát denně po dobu např. 14ti dnů. Nabídnete klientům all inclusive, aby se nemuseli o nic starat a v ceně budou mít zahrnuto kromě programu např. ubytování, stravu a jiné aktivity, jako třeba výlety.

To stejné můžete dělat se zaměřením např. surfování, výukou fotografování - zkrátka dle fantazie. Takové 14ti denní nabídky se pohybují kolem 30.000,- Kč/osobu + letenka dle aktuálních tarifů leteckých společností.
 
Krásná místa jsou zkrátka magnetem na turisty a turisté s sebou přinášejí peníze. Proto se často můžete setkat s lidmi, jež se právě na Bali, živí zprostředkováváním pronájmu turistům (přesněji pronájem-pronájmu). Takže ano, tady si můžete od místních dlouhodobě pronajmout vilu s tím, že ji budete nadále (s provizí) pronajímat dál (většinou se platí předem roční nájemné dané nemovitosti). Péče ohledně věcí spojených s provozem domu záleží na dohodě mezi vámi a majitelem domu, zajištění obsazenosti, otázky ohledně financí a péče o cílové zákazníky už pak většinou záleží na vás samotných. Zkrátka zlaté české podnikavé hlavičky.
Skvělou práci odvedl Lukáš na Bali a Anie Songe, kteří si vytvořili magický útes Makawi Tuwa.

Sympatický pár, jež procestoval valnou část světa si zaslouží velkou poklonu, nejen za krásně odvedenou a lidskému oku lahodící práci, ale především za vervu a odvahu, s jakou se do plnění svého snů "žít v ráji" pustili. Sledovat jejich barvitou a inspirativní cestu na YouTube se rozhodně vyplatí.
makawi

"Nikdo neříkal, že to bude snadné." :)

villas
Šikovných Čechů s ubytováním je na Bali je mnohem více např. Bali-Vily.cz, nebo delegát z rajnabali.cz, na kterého se můžete obrátit taktéž na jeho facebookovém profilu Marcel Bali Bali. Tento Balijec se naopak naučil česky a dokáže tak zajistit Čechům skvělé ubytování, výlety, potápění, nebo průvodce v mateřském jazyce.
Podobný princip jako pronájmy domů a vil, je také u motorek- především u skútrů. Opět si na delší dobu od místního pronajmete několik dopravních prostředků, jež můžete dále pronajímat turistům.
Motorbike

"ale kdo nic nezkusí, nemůže ani nic vyhrát." :)

Otevřít si můžete třeba restauraci, nebo bar s místní nabídkou drinků a jídel připravených pro turisty (pro místní by byla taková restaurace, či bar příliš drahá). Jedná se však o riskantnější a nákladnější variantu podnikání, než třeba výše zmíněné pronájmy pokojíčků a vilek.

Stačí se jenom podívat na náklady s tím spojené, určitě i nějakého zaměstnance a investici vůbec na vybudování do funkčního stavu, aby turisty něco lákala k Vám do baru nebo restaurace jít. Protože jsou často k vidění i případy, kdy je bar doslova plný k prasknutí a hned vedle absolutně prázdný bar.
V Čechách ilegální pronájem pronájmu je celkově na Bali u cizinců velmi populární, nemalý podíl na tom nese také "díra" v místních zákonech, která pronájem pronajatého umožňuje. Naopak koupě nemovitosti na Bali je, obdobně jako v Thajsku, pro cizince velice komplikovaná. S velkou dávkou štěstí se vám může podařit koupit polovinu domu - druhá (o něco větší) část domu stále úředně zůstane v rukou místního obyvatele. Tímto způsobem se Balijci ve své podstatě chrání proti novodobé komerční kolonizaci.

Pokud umíte dobře anglicky, tak není problém začít s výukou angličtiny, jazykové korektury, či překladů - avšak je třeba mít na paměti, že v takovém případě je třeba pochytit minimálně základy indonéštiny (oficiální jazyk) i balinézštiny.
No a tečkou v tipech na možnost přivýdělku na Bali je budování vlastní značky - cestovatelé, blogeři - prodávají merch, jsou sponzorování restauracemi, oděvními značkami, e-shopy, nebo firmami nabízejícími konkrétní služby. Zkrátka reklama hýbe světem a Bali se aktuálně pohybuje na předních příčkách popularity, co se destinací týče.

Mírně odlišnou, ale dovolíme si tvrdit, že pro vynalézavé Čechy, zajímavou variantou přivýdělku - zvlášť pokud vás na sociálních sítích sleduje více uživatelů, než vás domácí mazlíček, je psaní e-booku. S těmi konkrétně na Bali slaví úspěch průkopnice Stanislava Mrázková, která vytvořila e-book "Podnikání z pláže". Dalším úspěšným e-bookem se může pyšnit již zmírňovaný Lukáš na Bali - virtuální kniha zaměřená na cestování nese příhodný název - "Jak si užít Bali na maximum". Jeho budoucí žena Anie Songe zhmotnila "Továrnu na sny".

"Doufáme, že jsme Vás inspirovali k přemýšlení." :)