Prvních 7 dní na Bali

První dny na Bali
3.2.2017
Kde najít oázu klidu na Bali?
12.2.2017
IMG_1673_zverejni
Během pár dní jsme stihli navštívit Tegalalang Rice Terrace v Ubudu. Ano, vypadají stejně krásně a velkolepě jako na fotkách. Rozhodně doporučuji nevynechat tuto zastávku, pokud by jste sem měli cestu. Dalším tipem jsou Tegenungan vodopády, ty mě překvapily svojí velikostí. Ani tady fotky nelhaly. Kouzelné, i když turisty okupované, místo. Surfaře nadchne Balangan beach - plavcům až tak nedoporučuji, vlny vás tam spíše umlátí, než že by jste si užili příjemné čvachtání, i přesto je to příjemné místo k odpočinku. 
Pokud přijde tropický déšť, tak máte co dělat, aby jste stihli zastavit a obléct si pláštěnku. Většinou, než si jí na sebe nasadíte, tak jste už  mokři - durch. A přijde to z ničeho nic. Výhoda ovšem je rychlost usychání - díky teplotě. Pravda, pro místní je tohle období pro místní skutečně velká zima (často mají mikiny, svetry a ano, někteří i bundy), my  Evropané se v 31°C "pečeme" i v tričku a kraťasech. :)
Co se týče jídla, tak vařil by skutečně pouze blázen, nejlepší je najíst se přímo na trzích a nebo tzv. “hnusech”, jak to nazval “Lukáš na Bali”, tyto stánky / "hladová okna"  můžeme jedině doporučit. Pravděpodobně si zde zamilujete i rýži (já v Čechách rýži prakticky nejedl), tady se jí snad ke všemu. Výraz "spicy" zde nabírá nový rozměr aneb když vaří místní a pro místní. Zn. když říkám pro místní, nemám na mysli pouze chuťově, ale také cenově. Co si pod touto cenovou relací představit? To je třeba večeře, nebo oběd pro dva za 25.000 Rp (á 47,- Kč). OK, přiznávám se, že po pár dnech stravování se čistě na trzích a ve warungu (jak se tyto tzv. "hnusy" opravdu nazývají) jsem se i já přejedl veškerých kombinací jídla (různě marinované typy masa / tofu s rýží a zeleninou), takže jsem šel svůj po evropsku rozmlsaný jazýček ukojit do Pizza Hutu (popř. jiné franšízy), kterých je zde požehnaně.
Na co si ovšem dát pozor je voda. Ne, ani zde neotočíte kohoutkem a nenatočíte si pitnou vodu. Pokud jste tedy ubytovaní nejméně týden, nebo je vás více, hledejte určitě19l galony s vodou. Je to levnější, ekologičtější a také pohodlnější varianta, než neustále chodit pro klasické PET láhve s pitnou vodou. Absenci "kohoutkové" těžko snáší hlavně ségra, která v Čechách prakticky nic jiného nepila. Ti ekoteroristi ... 

P.S.: Pozor na osvěžující koktejly, kde je třeba si balenou vodu vyžádat. Přeci jen je dobré předcházet nepříjemnostem jako například bolesti břicha, či průjem. 

Další kapitolou je smlouvání - když prodejce ve stánku určí cenu, zkrátka smlouváte o cenu nižší (tohle neplatí pro oficiální markety s potravinami). Většinou usmlouváte klidně i 50% dolů, nezapomeňte svojí cenu však náležitě podhodnotit, ať můžete zvyšovat o pár Rp nahoru. Tak jako v každé hře - i zde chce prodejce zažít alespoň nepatrný pocit vítězství. 
Jedním z markantních rozdílů oproti Čechám je také mentalita místních - máte-li odlišný tón pleti, než všichni kolem, není výjimkou, že se vás na křižovatkách během čekání na zelenou budou řidiči jiných dopravních prostředků ptát na otázky typu, odkud jste, kam jedete a jak dlouho budete na Bali. A taky se na vás budou usmívat. Prostě jen tak. Důležité je se zkrátka nebát se a mluvit. I když třeba s chybami. Jedině tak si otevřete bránu k poznání mnoha super a usměvavých lidí a dozvědět se i nějaké zajímavosti, které v knižním průvodci těžko najdete. Během jediného dne se setkáte s Australanem, sousedem z Francie, či kolemjdoucím z Kalifornie. Brzy taky, stejně jako my, můžete zjistit, že ztrácíte pojem o čase, který zde prostě plyne a dny utíkají jako voda. 
DCIM999GOPRO