Gili – noční život i ráj pro zamilované

(Laický) Kávový speciál z Bali
24.3.2017

Ostrovy Gili nabízejí mnoho pohledů na tyto 3 ostrovy, každý je totiž významově jiný.

Trawangan je první ostrov, na který přijedete přímo lodí cca 2 hodiny od Bali. Na ostrově převažuje ismamismus, takže zde nesmíte chodit pouze v plavkách (holky v bikinách), ale vždy musíte mít tričko, nebo alespoň tílko. Rozhodně nezůstávejte pouze na hlavní ulici plné restaurací a obchodů, protože o ten pravý Trawangan příjdete. Vyrazte do nitra ostrova, zde totiž poznáte skutečný život místních, který může na někoho působit dost negativně - ve smyslu chudoby a špíny, ale není právě cestování o tom, aby jste viděli něco nového a naopak si třeba vážili svého bydlení a úrovně života? I tato věc k cestování patří obzvláště, když cestujete do vývojových zemí. V centru ostrova se najít za pár tisíc tzn. 15.000 Rupií za oběd i s pitím, samozřejmě se bavíme o místním warungu, ne o jedné z na turisty zaměřené restaurace. Naopak západ slunce, ideální je např. místo Hotel Omak Sunset, kde jsou na plážích proslulé lavičky v moři, kromě toho se skvěle najíte a můžete si dát i koktejl za přítomnosti živé kapely přímo na pláži.
inst
Popravdě jsme na této pláži z původního odpoledne se západem strávili až do pozdních ranních hodin. Posléze se nám nechtělo šlapat zpět k přístavu, kde jsme bydleli u fajn (tak trochu zhoubičkovaného) personálu, tak jsme si zastavili místní taxi - povoz s koněm. Netušili jsme však, že nás čeká cesta smrti s občasným vyděšením nejen nás, ale i samotného kočího, který dost často koně ani neovládal a snažil se ho zpomalit všemi způsoby. Na ostrovech nejezdí žádné motorky, pouze kola, maximálně elektro-kola a nebo již zmíněné koně s povozem.
Gili Air a Meno je rájem pro romantické páry, hezké pláže (na Bali naleznete taky krásné např. Virgin beach nebo Nungalan beach). Užijete si na těchto dvou ostrovech čistý klid, bílé pláže a krásně azurovou vodu, ovšem také musíte hledat, protože některé strany ostrova mají pláže plné naplavených nečistot. Rozhodne si zde však odpočinete a zrelaxujete od lidí, stejně jako živého nočního života z Trawanganu. Na ostrovy Air a Meno však připlácíte za loď P.S.: Pokud vám bude někdo trvdit, že prostě loď už dnes nejede, obejděte pláž a najděte rybáře, ti vás tam rádi odvezou a za méně peněz (pirátů se bát nemusíte).
maps